history: Indian Zvolen
Timeline Image

Príbeh legendy

2010's Era

Druhé desaťročie nového milénia - Legenda trvá

Indian Motorcycle® sa vracia, lepší ako kedykoľvek predtým

Toto desaťročie je pre Indian Motorcycle dekádou plnou vzrušujúceho rozvoja a rastu. Vďaka technologickým inováciám, prospešným partnerstvám a stále sa rozširujúcej ponuke našich autentických a ikonických motocyklov sme na našu legendárnu minulosť nadviazali budúcnosťou vo veľkom štýle.

 • 2018 — Je odhalené FTR 1200 inšpirované FTR 750 . FLAT TRACK na cestu je tu.
 • 2018 — Travis Pastrana zopakoval legendárny skok Evela Knievela spolu so skokom cez fontánu hotela Caesar Palace.
 • 2018 — Indian Motorcycle Racing a Jared Mees bezpečne vyhrávajú Americký šampionát vo Flat Tracku.
 • 2017 — jazdec stajne Indian Wrecking Crew Jared Mees víťazí v šampionáte American Flat Track Championship. Je to po šesťdesiatich rokoch prvý rok značky Indian na pretekoch.
 • 2017 — Lee Munro na poctu rýchlostného rekordu svojho strýka Burta Munra z roku 1967 pilotuje na soľných pláňach v Bonneville novodobý špeciál Scout “Spirit of Munro” a dosahuje rýchlosť 307,84 km/hod. (190 mph), čím vo svojej triede stanovuje nový svetový rekord.
 • 2017 — Indian Motorcycle uvádza na trh model Scout ® Bobber.
 • 2016 — Indian Motorcycle predstavuje dva nové motocykle Indian Springfield ® a Chieftain Dark Horse ® — spolu so systémom Ride Command ® najpokročilejším riadiacim systémom s najväčším dotykovým displejom na trhu.
 • 2016 — Indian Motorcycle spolupracuje s pálenicou Jack Daniels ® a s firmou Klock Werks Kustom Cycles a spoločne vytvárajú exkluzívnu limitovanú edíciu Jack Daniels Indian Springfield ® a Chief ® Vintage.
 • 2016 — Indian Motorcycle finišuje všetky prípravy na oficiálny návrat na profesionálnu pretekársku plochú dráhu a verejnosti predstavuje motocykel Indian ® Scout ® FTR750.
 • 2015 — Indian Motorcycle prichádza s modelmi Chief Dark Horse ® a Scout ® Sixty.
 • 2015 — Indian Motorcycle sa stáva strategickým partnerom charitatívnej akcie pre vojnových veteránov Veteran’s Charity Ride to Sturgis TM.
 • 2014 — Server Motorcycle.com vyhlasuje motocykel Indian ® Chief ® svojím cruiserom roka 2014. Oceňuje tiež stroje Chief ® Classic a Chief Vintage.
 • 2014 — Indian Motorcycle dopĺňa svoju zostavu o model Roadmaster ® a o ikonický, úplne nový Scout ® .
 • 2013 — Indian Motorcycle predstavuje nový výkonný motor Thunder Stroke ® 111 V-Twin.
 • 2013 — Na trh prichádza celkom nový Chief  Classic, Chief  Vintage, a Chieftain ® .
 • 2011 — Společnost Polaris Industries ohlašuje akvizici společnosti Indian Motorcycle.
2000's Era

Prvé desaťročie nového milénia - Neistá budúcnosť

Búrlivé časy pre najstaršiu americkú motocyklovú spoločnosť

V roku 2003 spoločnosť Indian Motorcycle Company of America vyhlásila bankrot a ukončila výrobu. Budúcnosť prvej americkej motocyklovej spoločnosti bola neistá.

Veci okolo Indian Motorcycle sa dali do pohybu okolo roku 2008, keď Stellican Ltd., súkromná firma sídliaca v Londýne, zakúpila aktiva Indian Motorcycle a založila novú spoločnosť Indian Motorcycle Company a výrobný závod v Kings Mountain v Severnej Karolíne. V priebehu rokov 2008-2011 bolo vyrobené neveľké množstvo motocyklov Indian Chief s dvojvalcovými motormi 105-ci V-twin. Spoločnosť Stellican predala v roku 2011 Indian Motorcycle americkému koncernu Polaris.

1990's Era

90. roky - Vzkriesenie značky

Návrat legendy ku svojej pôvodnej sláve

Ku obnove výroby motocyklov pod značkou Indian Motorcycle došlo v roku 1998. Zlúčením deviatich spoločností vznikla Indian Motorcycle Company of America (IMCA), ktorá otvorila svoj výrobný závod v Gilroy v Kalifornii. IMCA vyrábala modely Chief, Scout a Spirit s motormi výrobcu S&S Cycle, Inc.

1970's Era

70. roky - Koniec jednej éry

Úmrtie dvoch legiend

Legendárny motocyklový pretekár, predajca, distribútor, vydavateľ časopisu, autor, propagátor motocyklového športu a výrobca motocyklov Floyd Clymer pracoval na obnove zaniknutej značky Indian Motorcycle od roku 1963.

Život Floyda Clymera zastavila srdcová príhoda v roku 1970 a jeho právnik Alan Newman získal práva ku ochrannej známke Indian Motorcycle. Alan Newman pokračuje v predaji malých motocyklov pod značkou Indian. Väčšina týchto strojov bola vyrobená na Taiwane s kubatúrou od 50 cc do 175 cc. Pod značkou Indian ďalej predával talianske minimotocykle. Predaje v sedemdesiatych rokochch klesali, až sa činnosť v roku 1977 zastavila.

1960's Era

60. roky - Honba za rekordom

Burt Munro a jeho historická jazda

V roku 1967 sa do motocyklovej histórie veľkými písmenami zapísal 68-ročný Novozélanďan Burt Munro, keď na svojom upravenom Indianovi® Scout® Streamliner z roku 1920 zajazdil na soľných pláňach v Bonneville v Utahu nový oficiálny svetový rýchlostný rekord 184,087 mph (296,26 km/h) s neoficiálnou maximálnou rýchlosťou dokonca 205,67 mph (330,99 km/h).

Burt Munro v 40. rokoch prekonával novozélandské rýchlostné rekordy a v 50. rokoch už nemal jeho Scout na Novom Zélande konkurenciu. Burt Munro si vzal do hlavy nový cieľ: obrovské soľné pláne v Bonneville v Utahu. Behom niekoľkých rokov Burt a jeho Scout pretekali na soľných pláňach v Utahu deväťkrát a v troch z týchto jázd prekonali a stanovili nový svetový rekord. Najväčší úspech prišiel na poslednej jazde v roku 1967 a tento rekord zostal v kategórii motocyklov do 1000 cc dodnes neprekonaný. Burt Munro byl v roku 2006 uvedený do siene slávy Americkej motocyklovej asociácie (AMA), na počesť jeho honbe za rekordmi, ktorá započala o osem desaťročí skôr.

1950's Eras

50. roky - Vzostup stajne Wrecking Crew

Kraľovanie vo svete motocyklových pretekov

Stajňu The Indian Motorcycle Wrecking Crew TM—tvorili dnes už legendárni jazdci Bobby Hill, Bill Tuman a Ernie Beckman. Stajňa bola založená v druhej polovici 40. rokov a už začiatkom 50. rokov dominovala na prašných ováloch i na vozovke. Medzi jej najdôležitejšie víťazstvá patria tri víťazstvá v rade v preteku Springfield Mile. Hill vyhral Springfieldskú míľu v rokoch 1951 a 1952 a Tuman v roku 1953. Všetci traja vyhrávali tiež mnoho iných pretekov po celých Spojených štátoch.

John Brockhouse nahradil v roku 1950 Ralpha B. Rogersa v role prezidenta spoločnosti Indian Motorcycle Company. Bohužiaľ Indian Motorcycle Manufacturing Company ukončila v roku 1953 prevádzku a zrušila výrobu všetkých svojich motocyklov. V roku 1955 zakúpila práva ku značke Indian Motorcycle spoločnosť Brockhouse Engineering a pod značkou Indian predávala až do roku 1960 importované motocykle Royal Enfield.

1940's Era

40. roky - Svet vo vojne

Indian Motorcycle slúži svojej krajine

Medzi rokmi 1940 a 1945 spoločnosť Indian Motorcycle sústredila svoje úsilie na pomoc spojencom v druhej svetovej vojne. Najprv stavala motocykle pre francúzsku vládu a od roku 1941 vyrábala pre americkú armádu model 841. Počas svetovej vojny sa vyrábalo len veľmi málo motocyklov pre civilných zákazníkov.

V roku 1945 bratia Du Pontovci predali spoločnosť Ralphovi B. Rogersovi. Rogers kúpil tiež spoločnosť Torque Manufacturing Co., zčasti preto, aby využil talent bývalého konštruktéra Indian Motorcycle G. Briggse Weavera, ktorý pracoval pre spoločnosť Torque a navrhoval niekoľko modelov, ktoré chcel Rogers vyrábať v Indian Motorcycle.

Prvý povojnový rad motocyklov tvoril iba model Indian Chief. V roku 1948 bol uvedený na trh nový vertikálny dvojvalec 440 cc v modeloch Indian Scout a vertikálny jednovalec 220 cc v strojoch Indian® Arrow® , v snahe konkurovať vzrastajúcemu množstvu ľahkých motocyklov z dovozu.

1930's Era

30. roky - Roky hospodárskej krízy

Aj za hospodárskej krízy pokračujeme v raste

V roku 1930 predal E. Paul Du Pont svoj podiel v spoločnosti DuPont Automobile spoločnosti Indian Motorcycle a kúpil veľký podiel akcií Indian Motorcycle. E. Paul vymenil vtedajší management firmy a ustanovil Loringa F. “Joe” Hosleyho za zodpovednú osobu za každodenný chod spoločnosti. Za Hosleyho vedenia Indian Motorcycle obnovil každoročné uvádzanie nových modelových radov. Novinkou boli modely 203 Scout a Scout Pony v roku 1932 a ďalej Sport Scout v roku 1934.

Na začiatku 30. rokov hospodárska kríza utlmila predaje motocyklov, zasiahnutá bola i spoločnosť Indian Motorcycle. Napriek tomu Indian Motorcycle pokračuje i naďalej vo svojej snahe o dokonalosť a v rou 1936 predstavuje inovovaný, "obrátený" model Four s konštrukciou motora, kde je výfuk nad saním (EOI), a tiež modely, ktoré majú na palivovej nádrži umiestnenú prístrojovú dosku.

Ed Kretz zvíťazil v roku 1937 v prvom ročníku preteku Daytona 200 na upravenom motocykli Indian Sport Scout. V roku 1938 motocyklový klub Indian Motorcycle nazývaný Jackpine Gypsies zo Sturgis usporiadal pretek Black Hills Classic. Z tohto preteku sa vyvinul slávny Sturgis Motorcycle Rally.

1920's Era

20. roky - Stávame sa legendou

Vzniká Indian Motorcycle Company

Rané 20. roky boli pre vzostup značky Indian Motorcycle dôležité, pretože v nich bolo uvedených na trh niekoľko ikonických modelov. V roku 1920 bol predstavený prvý Indian Scout. Tento rýchly, spoľahlivý a ľahko ovládateľný motocykel prinútil mnoho ľudí začať jazdiť. Potom ho nasledovali ďalšie novinky: Chief (1922), najpredávanejší Big Chief® (1923), Prince® (1925) a po nákupe spoločnosti Ace Motor Corporation, model Ace® (1927).

V roku 1923 spoločnosť zmenila svoje meno z The Hendee Manufacturing Company na The Indian Motocycle Company. V slove motocycle nebolo v spojení s menom Indian pôvodne písmeno "r".

V roku 1927 predstavil Indian Motorcycle svoj legendárny vidlicový dvojvalcový motor so zdvihovým objemom 45 ci (750 cc). Tento motor bol väčšou verziou motora z modelu Scout a dnes sa považuje za jeden z najlepších motorov, ktorý kedy značka Indian Motorcycle vyrobila.

1910's Era

10. roky - Rekordy a inovácie

Rozvoj motocyklovej technológie

Desiate roky boli pro Indian Motorcycle obdobím technologických inovácií a vynálezov, medzi ktoré patrí napr. predná vidlica s listovým perom, automatické olejové čerpadlo, dvojrýchlostná prevodovka, stupačky, konštrukcia zadného odperovania s kyvnou vidlicou, prvé elektrické štartovanie motocykla na svete, elektrické svetlá, legendárny motor 1000 cc Powerplus. Z tejto doby pochádza tiež písané logo značky Indian Motorcycle.

Tieto vynálezy pomohli dosiahnuť ďalšíe míľníky a rekordy:

 • 1913 — bolo predaných rekordných 32.000 motocyklov.
 • 1914 — Erwin “Cannonball” Baker zajazdil trasu zo San Diega na východné pobrežie v novom rekordnom čase 11 dní, 12 hodín a 10 minút.
 • 1915 — Erwin “Cannonball” Baker odjazdil v rýchlom čase Three-Flag Run z Kanady do Mexika cez Kaliforniu, trvalo mu to 3,5 dňa.

V roku 1916 jeden zo zakladateľov George Hendee rezignoval na svoju pozíciu prezidenta spoločnosti a v roku 1917 vstúpili Spojené štáty americké do prvej svetovej vojny. Spoločnosť Indian Motorcycle venovala značnú časť svojej výroby armádnym dodávkam. Dôsledkom ale boli obmedzené stavy motocyklov u dealerov a citeľný prepad maloobchodného predaja. Za roky 1917 až 1919 dodala spoločnosť Indian Motorcycle armáde Spojených štátov takmer 50.000 motocyklov. Väčšina z týchto strojov vychádzala z modelu Indian Powerplus.

1900's Era

Začiatok storočia - Prvé motorizované bicykle

Stávame sa prvou americkou motocyklovou spoločnosťou

V roku 1901 najíma výrobca bicyklov, usporiadateľ pretekov a bývalý cyklistický šampión George Hendee konštruktéra Oscara Hedstroma, aby zostrojil jazdný bicykel poháňaný benzínovým motorom ako vodiaci stroj pre cyklistické preteky. Stroj, ktorý Oscar Hedstrom vytvoril, sa ukázal byť veľmi silný a spoľahlivý. Vďaka nemu získala firma reputáciu výrobcu výnimočne výkonných vozidiel. Neskoršie v tomto roku bola založená v centre Springfieldu prvá továreň spoločnosti Hendee.

Prvý motocykel Indian bol predaný koncovému zákazníkovi v roku 1902 a neskoršie v tomto roku Indian Motorcycle zvíťazil vo vytrvalostnom preteku z Bostonu do New York City, v prvom verejnom preteku, na ktorom sa zúčastnil. Víťazstvá a rekordy pribúdali:

 • 1903 — Spoluzakladateľ spoločnosti a jej hlavný konštruktér Oscar Hedstrom zajazdil na jednom zo svojich motocyklov nový svetový rýchlostný rekord 56 mph a zvíťazil vo vytrvalostnom preteku z New York City do Springfieldu a späť.
 • 1906 — George Holden a Louis J. Mueller išli na motocykli Indian zo San Francisca do New York City za vtedy rekordných 31 a pol dňa bez akýchkoľvek mechanických problémov a porúch.
 • 1907 — Američan T.K. Hastings zvíťazil na motocykli Indian v teste spoľahlivosti na 1000 míľ v Anglicku.

V roku 1906 bol postavený prvý sériový pretekársky motocykel s vidlicovým dvojvalcom. Verzia pretekárskeho motora bola v modelovom roku 1907 montovaná do bežných modelov a tento motor so zdvihovým objemom 39 ci (633 cc) a uhlom valcov 42° sa stal prvým americkým vidlicovým dvojvalcom v sériovej výrobe motocyklov.

1890's Era

1897 - Zrodenie legendy

Založenie spoločnosti

V roku 1897 zakladá George M. Hendee spoločnosť na výrobu jazdných bicyklov a nazýva ju Hendee Manufacturing Company. Bicykle niesli názvy napr. Silver King, Silver Queen a American Indian. Posledný názov sa zjednodušil na jedno slovo "Indian" a táto značka sa stala vo firme primárnou.

Indian Zvolen - 960 01 - Zvolen - Slovensko